02 Nisan 2019

INTERRAIL NEDİR

INTERRAIL’E DAİR HERŞEY

Bu yazımızda interrail ile alakalı ihtiyacınız olan herşeyi yazdık. Ulaşabileceğiniz konu başlıkları;

Interrail Nedir?

Interrail biletinin diğer avantajları nelerdir?

Gereken Evraklar Nelerdir?

Vize Gerekiyor Mu?

Kaç Çeşit Bilet Vardır?

Bilet Ücretleri

İnterrail Biletini Nereden Satın Alabilirim?

Yaş Sınırı Var Mı?

Ne Zaman Alabilirim?

İade Edebilir Miyim?

Hangi Ülkelerde Kullanılabilir?

Kullanım Süreleri Nedir?

19:00 Kuralı Nedir?

Aklınızda Avrupa’yı trenle gezme hayalleri varsa uyguna da gelsin istiyorsanız en güzel çözüm Interrail bileti edinmek olacaktır. Biz 33 gün boyunca yaptığımız 14 ülke ve 21 şehir ulaşımını İtalya-Milan’dan İspanya-Barselona’ya ulaşım dışında hep tren kullanarak yaptık. Neden interrail derseniz; Trenle seyahat kendi başına bir kültür aslında, yani Aylin ve ben bu şekilde hissediyoruz en azından. Trenle seyahat sırf gezginlerle tanışmak ve sosyalleşmek için bile tercih nedeni olabilir. Üstelik çoğunlukla en uygun ulaşım olması da ayrı bir keyif veriyor insana. Interrail’i zaten biliyorum rotayı nasıl daha ekonomik (ucuza) oluşturabilirim diyorsanız;interrail mantık lı mı?,  interrail rotası nasıl oluşturulur ve rail planner uygulaması nasıl kullanılır yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Roma-Floransa Treni (Günlük Tutmazsak Olmazdı)

INTERRAIL NEDİR?

Interrail ; avrupa demir yolları şirketlerinin uygulamış olduğu, ekonomik yolculuk sağlayan biletin ismi. Başka bir deyişle Rezervasyon gerektirmeyen 2. sınıf biletlerde ücretsiz seyhat imkanı sunan veya rezervasyon gerektiren trenlerde indirimli ulaşmanızı sağlayan biletin adıdır. Sadece demir yolu değil aynı zamanda deniz yolu ulaşımları için feribot biletlerinde indirim yapılmasını sağlar. Yunan adalarını feribotla gezme imkanı sunan özel bir bilet dahi çıkartılmıştır (The Interrail Greek Islands Pass). Şehir içi ulaşım ve konaklamayı kapsamaz. Tamamen bireysel olarak seyahat edersiniz, tur şeklinde bir şey oluşmasın aklınızda. Rotanıza dair her şeyi kendiniz ayarlar gerekli ödemeleri kendiniz yaparsınız. Tamamen bağımsız bir sistemdir özgürce plan olanağı vardır. Sürekli kullanımlı olanları veya ay içinde 3 ile 7 kullanım hakkı tanıyan Flexi (esnek) bilet çeşitleri vardır. Tek ülkede geçerli olanları veya interail sistemine dahil tüm ülkelerde kullanılabilen Global olan çeşidi vardır. Veya özel olanları; Balkan Flexipass, Yunan Adaları Pass.. gibi. Ayrıntılı olarak yazının devamında bahsedeceğim. 

Interrail Biletimiz

Ekonomik midir? Çok sık tren kullanacaksanız evet. Rezervasyon ücreti isteyen trenler hariç ücret dahi ödemeden ulaşım sağlayabilirsiniz. Yoğun ve aktarmasız hatlarda rezervasyon istenmekte; rezervasyon ücretinden bahsedecek olursak  Fransa Cerbere- Fransa Paris istasyonuna aktarmasız promosyonlu en uygun bilet 80-90 euro iken biz rezervasyon için sadece 9 euro vermiştik, genellikle; yataklı vagon tercihi yapmayacaksanız ortalama rezervasyon ücretleri 9-10 euro civarında ödemiştik. Barcelona Sant’s tren istasyonundan Fransa Cerbere tren istasyonuna rezervasyonsuz bölgesel trenle ücretsiz ulaşmıştık. Yani rezervasyon gerektirmeyen hatları kullanarak da çoğu zaman ülkeler arası tenlerde dahil ücretsiz ulaşım sağlanabiliyor. Nasıl ekonomik ulaşım sağlarım diyorsanız eğer; interrail rotası oluşturma yazımızı okuyabilirsiniz.

Cerbere-Paris Rezervasyonlu Tren Biletimiz

INTERRAIL BİLETİ'NİN DİĞER AVANTAJLARI

Interrail bileti yüksek oranda tren biletleri indirimi için sunulmuş olsa da; konaklamada (european famous hostels ve generator hostels) %10, citypass için %10, şehir içi tur otobüslerinde %10-15, seyahat rehberi %10, Bazı otobüs bağlantılı hatlarda ücretsiz ulaşım veya %20, yiyecek ve içecek %10 (Hard Rock Cafe ve Eatwith), bazı alışveriş merkezlerinde %10, simkart ve wi-fi için %80 indirim sağlamakta. 

GEREKEN EVRAKLAR NELERDİR, VİZE GEREKİYOR MU

Interrail biletinizde pasaport numaranızın ve geçerlilik süresi girilmesi gerektiği için, aktif bir pasaportunuzun olması ve gezi tarihleri belirlemeniz yeterli. Alırken vize almış olmanız şart değil. Vize başvurusunda interrail biletinizin olması avantaj sağlıyor ama. Ücreti gişede verebiliyorsunuz. Türk lirası cinsinden ödeme yapmıştık biz. Ayrıntılı ücretlere yazının devamında değineceğim.

Floransa-Padova Treninden Çektiğimiz Manzara

KAÇ ÇEŞİT BİLET VARDIR

Hangi bileti seçmeliyim derseniz öncelikle aşağıda yazdığım çeşitleri okuyarak sonrasında; interrail rotası oluşturma ve interrail bileti seçimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Global Pass: Interrail programına katılan tüm ülke firmaların trenlerini kullanım olanağı sağlayan bilet türüdür. Aynı zamanda kendi ikamet ettiğiniz ülkede de bir gidiş ve geliş yolculuğu için de kullanılabiliyor. Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İngiltere, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Makedonya, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ülkeleri arasında geçişlerde kullanılan pass türü.

One Country Pass (Bir Ülke Pass’ı): İkamet ettiğiniz ülkede geçerli olmayan, tek ülke sınırlarında geçen pass şekli. Almanya, İngiltere, Norveç, İspanya, İsveç, Avusturya, İsviçre, Benelux, Danimarka, Finlandiya, İrlanda(İrlanda Cumhuriyeti + Kuzey İrlanda), İtalya, Yunanistan, Macaristan, Portekiz, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan,  Çek Cumhuriyeti,  Makedonya, Litvanya, Polonya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan için düzenlenmiş duurmda. Kısacası Bosna Hersek, Sırp Cumhuriyeti, Karadağ hariç diğer ülkelerde mevcut.

Balkan Flexipass Kartı: Bulgaristan Demiryolları, Makedonya Demiryolları, Yunanistan Demiryolları, Sırbistan Demiryolları, Karadağ Demiryolları, Bosna-Hersek Demiryolları (Bosna-Hersek ve Sırp Cumhuriyeti), ATTICA Group (Yunanistan ve İtalya arasında deniz parkuru), Regio Trans Şirketi (Romanya) ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları parkurlarında seyahat imkanı sunan pass çeşididir.

Interrail Greek Islands Passes (Yunan Adaları): 2 çeşit; ilki feribotla yunan adalarını keşfe çıkmak isteyenler için düzenlenmiş olan sadece Yunanistan sınırları içerisinde aylık kullanımda geçerli olan. Diğeri; İtalya (Venedik, Ancona veya Bari) yı da kapsayan. (İtalya için sadece 2 seyahat yapılabiliyor.)

Premium Pass: İspanya ve İtalya için ayrı olarak düzenlenmiş; ücretsiz rezervasyon da yapma imkanı sunan pass çeşidi.

Roma-Floransa Treninden Çektiğimiz Manzara

BİLET ÜCRETLERİ NEDİR

Ücret; yaşınıza, tek ülke mi yoksa birden fazla ülkede mi seyahat edeceğinize göre, hangi grup bileti aldığınıza göre değişiyor.

Global Pass Ücretleri

Yetişkin: 28 yaşından büyük

Senyör: 60 yaşından büyük

Çocuk: 4 yaşından küçük ise pass düzenlenmiyor ve ücretsiz. 4-12 yaş arası ücretsiz pass düzenleniyor ve aynı kategori ve mevki içerisine olmak koşulu ile ücretsiz seyahat ediyorlar. Yetişkin başı 2 çocuk ücretsiz sonrakiler için ise Genç pass düzenleniyor.

Ücretler Euro olarak yazılmıştır.

Balkan Flexipass ücretleri:

Yetişkin: 26 yaşından büyük

Senyör: 60 yaşından büyük

Çocuk: 4 yaşından küçük ücretsiz. 4-12 yaş arasındaki çocuklar yetişkin ücretinin yarısı ile seyahat edebiliyor.

Ücretler Euro olarak yazılmıştır.

Yunan adaları Pass ücretleri:

Yetişkin: 28 yaşından büyük

Senyör: 60 yaşından büyük

Çocuk: 4 yaşından küçük ise pass düzenlenmiyor ve ücretsiz. 4-12 yaş arası ücretsiz pass düzenleniyor ve aynı kategori ve mevki içerisine olmak koşulu ile ücretsiz seyahat ediyorlar. Yetişkin başı 2 çocuk ücretsiz sonrakiler için ise Genç pass düzenleniyor.

Ücretler Euro olarak yazılmıştır. * 1.mevki Yunanistan - İtalya seferleri dahildir

Tek Ülke Pass ücretleri: Her ülke için değişiyor tüm liste için burayı tıklayabilirisniz.

NEREDEN SATIN ALABİLİRİM

TCDD uluslararası satış yapan tüm garlarından örn; İstanbul-Sirkeci, İzmir-Basmahane garlarından; İstanbulda içi; Gençtur, Viking turizm, ETS turizm. Ankara içi; Travelmice acentesinden de alınabilir. Biz İzmir’deki Basmahane garını tercih ettik.

YAŞ SINIRI VARMI

Yaş sınırı yok ama genç ve yetişkin bilet ücretleri arasında euro cinsinden olmasıyla da bağlantılı olarak ciddi indirim sunmakta 29 yaşından (2019 güncel) küçükseniz şanslısınız demektir.

NE ZAMAN ALABİLİRİM

Seyahat tarihinizden 11 ay öncesinden satın alındığı gibi 1 gün öncesinden de temin edilebiliyor. 

İADE EDEBİLİR MİYİM

Bilette belirtmiş olduğunuz başlangıç tarihinden önce iadesi mümkün ama %15 ini kesiyorlar maalesef.

HANGİ ÜLKELERDE KULLANILABİLİR

Hemen hemen tüm Avrupa içinde geçerli; Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İngiltere, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Makedonya, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre. Ayrıca Yunan adaları için feribot kullanımında geçerli olan bir pass çeşidinden de bahsetmiştim.

KULLANIM SÜRELERİ NEDİR

Flexi Pass (Esnek Pass): Süreli kullanım biletidir. Çok fazla tren kullanmam ayda 3-7 ülke geçişi yaparım diyorsanız sizin için ideal.

Sizin belirlediği tarih aralığında İnterrail Global Pass biletinde 3, 5, 7, 10 ve 15 gün, Interrail Bir Ülke Pass biletinde ise 3, 4, 5, 6 ve 8 gün seyahat etmesine olanak veriyor.

Şöyle ki; Global Pass aldınız 1 ay geçelilik süresinde 7 biniş; 1 ay geçerlilik süresi içinde sizin istediğiniz herhangi 7 gün geçerli oluyor.

Sizin seçebileceğiniz seçenekler ise şunlar;

1 ay geçerlilik süresi içinde 3 günlük (Flexi)

1 ay geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi)

1ay geçerlilik süresi içinde 7 günlük (Flexi)

2 ay geçerlilik süresi içinde 10 günlük (Flexi)

2 ay geçerlilik süresi içinde 15 günlük (Flexi)

İnterrail Bir Ülke Pass biletleri ise 1 aylık süre içersinde 3, 4, 5, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebilmektedir.

19:00 Kuralı Nedir: Flexi Pass (Esnek Pass) kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir kuraldır. Şöyle ki eğer treniniz saat 19:00 dan sonra ise ve aktarmasız varış noktasına ulaşma saati 04:00 sonrası ise; bileti dolduruken sadece varış gününü yazmanız yeterli oluyor işin özeti 2 gün içerisinde kullanım hakkınızdan sadece 1 gün eksiliyor. İtalya – Yunanistan arasındaki feribot seferlerinde de geçerli olan bir sistemdir.

Continuous Pass (Sürekli Pass): geçerlilik süresine sınırsız kullanım olanağı sağlayan bilet türüdür. Çok sayıda yolculuk yapacaksanız kullanışlı olur. Biz bunu kullanmayı tercih ettik.

Seçebileceğiniz seçenekler ise şunlar;

15 gün sürekli geçerli,

22 gün sürekli geçerli ve

1, 2 ve 3 ay sürekli geçerli

 

Yazan: Yavuz Ali I.

Son Eklenenler

RUMKALE HALFETİ ULAŞIM
SEYAHAT ULAŞIM PLANLARI VE MALİYETLERİ

RUMKALE HALFETİ ULAŞIM

 •  24507
 •   4
 • 20 Şubat 2022
SCHİNDLER FABRİKASI ULAŞIM
SEYAHAT ULAŞIM PLANLARI VE MALİYETLERİ

SCHİNDLER FABRİKASI ULAŞIM

 •  1574
 •   0
 • 24 Nisan 2020
ERMİTAJ MÜZESİ ULAŞIM
SEYAHAT ULAŞIM PLANLARI VE MALİYETLERİ

ERMİTAJ MÜZESİ ULAŞIM

 •  3230
 •   0
 • 12 Nisan 2020
VATİKAN MÜZELERİ ULAŞIM
SEYAHAT ULAŞIM PLANLARI VE MALİYETLERİ

VATİKAN MÜZELERİ ULAŞIM

 •  2124
 •   0
 • 09 Mart 2020
INTERRAIL ROMA'DA ULAŞIM MALİYET
SEYAHAT ULAŞIM PLANLARI VE MALİYETLERİ

INTERRAIL ROMA'DA ULAŞIM MALİYET

 •  1745
 •   0
 • 06 Mart 2020
KOLEZYUM ULAŞIM MALİYET
SEYAHAT ULAŞIM PLANLARI VE MALİYETLERİ

KOLEZYUM ULAŞIM MALİYET

 •  3598
 •   0
 • 04 Mart 2020
BARSELONA'DAN PARİS'E ULAŞIM
SEYAHAT ULAŞIM PLANLARI VE MALİYETLERİ

BARSELONA'DAN PARİS'E ULAŞIM

 •  3389
 •   0
 • 03 Ekim 2019
GÜELL PARK ULAŞIM
SEYAHAT ULAŞIM PLANLARI VE MALİYETLERİ

GÜELL PARK ULAŞIM

 •  3610
 •   0
 • 02 Ekim 2019
EVCİL HAYVAN İLE SEYAHAT
SEYAHAT İPUÇLARI VE GENEL BİLGİLER

EVCİL HAYVAN İLE SEYAHAT

 •  11599
 •   10
 • 30 Eylül 2019
RODİN MÜZESİ ULAŞIM
SEYAHAT ULAŞIM PLANLARI VE MALİYETLERİ

RODİN MÜZESİ ULAŞIM

 •  2109
 •   0
 • 30 Eylül 2019
SALDA GÖLÜ ULAŞIM
SEYAHAT ULAŞIM PLANLARI VE MALİYETLERİ

SALDA GÖLÜ ULAŞIM

 •  12928
 •   0
 • 17 Eylül 2019
MARİİNSKİ TİYATRO ULAŞIM
SEYAHAT ULAŞIM PLANLARI VE MALİYETLERİ

MARİİNSKİ TİYATRO ULAŞIM

 •  2656
 •   0
 • Dün;

6 Yorum Atıldı

Beyazizler

23 Ocak 2023

İlke merhaba; flexi pass in kullanımı sizin belirlediğiniz gün içerisinde sınırsız seyahat imkanı sunuyor. 1 ayda 3 günlük flexi pass iniz olduğunu varsayarsak; o gün içerisinde nereden nereye (ülkeler arası da dahil) kaç aktarma yaptığınızın önemi olmaksızın bir gün içinde yaptığınız yolculuk sadece 1 günlük kullanımınız gidiyor. sonraki kalan 2 günü siz yine kendiniz tarih belirleyerek kullanabiliyorsunuz tamamen esnek bilet. 19:00 kuralını da bilmenizde fayda var. 2 güne sarkan bazı saatlerde sadece 1 günlük kullanımınız gidiyor. Yazıda detaylı açıklama mevcut. Keyifli geziler

İlke

21 Ocak 2023

Benim interrail sisteminde anlamadığım şey 'gün' kısmı 1 ayda 3 gün ne demek? örneğin İstanbul'dan çıktık Paris e gittik indik 1 gün mü? Yani kullanım hakkı anlamında mı? Orada kullanım hakkımız biterse sorun yaşar mıyız?

Beyazizler

14 Ekim 2022

Filiz merhaba; evet interrail farklı avantajları olan çeşitli "pass" ler sunuyor. Yunanistan İtalya seferleri yapan Attica Group feribotlarında pass çeşidinize göre %30 indirim, ücretsiz dönüş bileti gibi avantajları mevcut. Hatta AML firmasının Fas ve İspanya arasında çalışan feribotlarda da %30 indirim sağlıyor. şuan incelediğimde Avis araç kiralamadan şehir içi turlara kadar pek çok (168 adet görünüyor) avantaj sunuyor :). Bu avantajları görebilmek, hangi pass hangi avantajları sunuyor öğrenmek ve tren, feribot bilet rezervasyonları yapmak için (online); telefonunuza indireceğiniz "Eurail/Interrail Rail Planer" isimli uygulama yeterli oluyor. Kullanımı çok pratik ve detaylı tavsiye ederiz. Tek ülke pass lerini online olarak (Mobil pass olarak geçiyor) gişeye gitmeden satın alabiliyorsunuz ama Yunan adası pass i malesef Paper pass (kağıt basılmış olarak seçenek mevcut) gişeden veya resmi websitesinden interrail.eu dan almanız gerekiyor. Yunan Adaları Pass'i de kesin bilmemekle birlikte Sirkeci gar uluslararası bilet kesiyorsa oradan temin edebilirsiniz, gitmeden önce telefonla ulaşmakta fayda var. Ayrıca tek ülke geçerli olan "Greece One Country Pass' sahipleri için de avantajlar mevcut feribotlarda da bilginiz olsun ve bu mobile pass seçeneği olduğundan online satın alabilirsiniz. Aklınıza takılan yardımcı olabilceğimizi düşündüğünüz birşeyler olursa instagram dan yazabilirsiniz bize. Keyifli geziler :)

Filiz

28 Eylül 2022

Merhaba, inrerail ve yolculukla ilgili çok detaylı bilgi vermişsiniz, çok teşekkürler. İnterrail bilgileri benim için çok değerli oldu, böyle bir pass bilet olduğunu biliyordum ama bu kadar detaylı değil. Yunan adalarında feribot için geçerli olması büyük bir avantaj, özellikle buna bayıldım. Rezervasyon dediğiniz önceden internetten yapılan rezervasyon mu? Biraz daha detaya ihtiyacım var sanırım. İtalya çok sık gittiğim bir ülke burada böyle bir tren avantajının olması muhteşem. Umarım iyi kullanmayı başarabilirim. Yunan adaları için olan pass bilet de aynı şekilde tren istasyonlarından mı alınır. Sirkeci artık gar sayılmaz ama hala oradan böyle bir bilet alınabiliyor mu yoksa söğütlüçeşme'den mi alınır? Keşke daha özel yazışabilsek, çok sevinirim. Güzel geziler diliyorum, sevgiler. Filiz

Beyazizler

19 Nisan 2022

Emre merhaba; global pass vapurlar için belirli bir indirim sağlıyordu anlaşmalı şirketlerle, vapur kullanmadığımız için ücretsiz ulaşım olup olmadığından emin değilim. Ama çok pratik bir yöntemle bakabilirsin ücret durumuna. Yunanistan-İtalya arası sefer yapan şirketten bilet alma işleminde indirim için kod yazılabilen bir yer oluyor, oraya Global Pass numarasını yazıp bakabilir veya interrail uygulaması üzerinden rezervasyon yapma aşamasında da görebilirsin.

Emre

01 Nisan 2022

Merhaba 1 ay sınırsız global pass biletimle Yunanistandan İtalyaya güvertede feribotla ücretsiz seyahat edebilirmiyim acaba?

Yorum Yap

BİZİ İNSTAGRAMDA TAKİP EDİN

Instagram