KRAKOW | Yeryüzünde Beyaz İzler
22 April 2020

KRAKOW

POLONYA KRAKOW GEZİMİZ

GELİNLİK VE DAMATLIKLA BEYAZ İZİMİZİ BIRAKTIK

Collegium Maius, Ana Meydan, Getto Kahramanlar Meydanı, Oskar Schindler’in Emaye Fabrikası, Wieliczka Tuz Madeni, Krakowiacy Pierogarnia, Wawel Kalesi, Smok Wawelski, U babci Maliny, Wawel Katedrali, Azize Meryem Bazilikası, Eros Bendato Heykeli, Walenty Badylak Anıtı, The Cloth Hall, Adam Mickiewicz Anıtı, St. Adalbert Kilisesi, Florianska Caddesi, Aziz Florian Kapısı, Kraków Barbican, Grunwald Anıtı

Interrailimizin 12. uğrağı Polonya Krakow’a sabaha karşıydı, Prag’dan trenle geldik. Hostelimize (Red Sails Hostel) yürüdük, hostel sahibi kadın biraz maddiyat düşkünü ilginç birisiydi gitmemenizi tavsiye ederiz, kredi kartı kullanmıyoruz yanımızda sadece euro var ödemeyi bu şekilde yapalım yada akşam döndüğümüzde parayı bozdurmuş oluruz öderiz dediysek te Zloti olarak ödeme yapmadan check in yapmam diyor. Sen onca ülke gez böyle halden anlamayan birisine denk gel. Neyse çok umursamadık bıraktık çantalarımızı Ana Meydana (Main Square) attık adımlarımızı.

Geçerken 14 yüzyıla uzanan geçmişiyle Jagiellonian Üniversitesinin ayakta kalan binasını Collegium Maius gördük. Meydana giderek para bozdurduk, information point (bilgi merkezi) görünce de uğrayarak Wieliczka Tuz Madeni ve Oskar Schindler’in Emaye Fabrikası’na gidebilmek için bilgi aldık. Ulaşımla uğraşmamak ve zaman kaybetmemek için rehberli tur + ulaşım bileti aldık (135 zloti) Wieliczka Tuz Madeni’ne öğlen 14:30 da başlayacak gezi.

Hostele döndük check in yapıcak kimseyi bulamayınca, tramvay durağına yürüdük Ana meydanın orada durak. Schindler’in Fabrikası Ulaşım yazımıza bakabilirsiniz. Bekliyoruz tramvayı, gözlemledik kimse bilet almıyor da basmıyor da. Bizde almadık sürü psikolojisi, binince anladık sivil görevliler varmış günah keçisi seçip ceza veriyorlar. Talihliler biz olduk, 270 zloti ceza ödedik fiş de veriyorlar baya profesyonel ekip. Büktük boynumuzu indik Kahramanlar Meydanı (Ghetto Heroes Square) durağında. Burası Savaş döneminde Yahudi gettosuyla bilinen bir yermiş ve anıt meydanı olarak kalmış.

Buradan yürüme mesafesinde olan, Oskar Schindler’in Emaye Fabrikası’na geçtik. Sıra yoktu aldık biletlerimizi (21 zloti). Çok burktu burası bizi, ayrıldık. Ceza moralimizi bozdu tabi, yürüdük Hostele gene kimsecikler yok, aldık eşyalarımızı yerleştirdik odaya biz kalmasın dışarıda diyerek, elbet karşılaşacağız hostel sahibiyle.

Hard Rock kafeye geçtik tur buluşma noktası, beklerken cips üzerine kaşar, fasülye felan birşeyler koymuşlar onu atıştırdık. Tur rehberi gelince toplandık 15:00 gibi. Minibüsle geçtik 15 km kadar var madenle merkez arası.

Çok beklemeden girdik Wieliczka Tuz Madeni’ne ürkütücü bir asansörle, saçlarımızı uçuran sirkülasyon havası, kokusu farklı bir tecrübe oldu. Dünyanın en eski tuz madenlerinden olan ve 1978 Unesco Dünya Mirası Listesine giren Wieliczka Tuz Madeni 9 seviyeden oluşuyor ve en derin noktası 327 metre.

İnsan ve mitolojik karakterlerin tuzdan heykelleri de sergileniyor bu devasa madende. Fotoğraf için para istedikleri ve zaten giriş ücreti bunu kapsaması gerektiğinin düşündüğümüz için özel alanlardan fotoğraf almadık. Birde ben fotoğraf makinesi şarj aletini unuttuğum için sadece telefon ve aksiyon kamerası var yanımızda ne diyafram ne iso dayanıyor fotoğraflar noise’den ölüyor. Herhalde Almanya’da kaldı bizim makinenin orijinal şarj aleti, nerden buluruz diye araştırdık yetkili servisini bulamasak da kaliteli bir marka şarj aleti satan bir dükkandan satın aldık, kurtardık turun geri kalanını. Merkeze geri bıraktı bizi turun otobüsü.

Hostele gittik yine ödemeyi yapmak istiyoruz hostel sahibi fena koyar kapının önüne eşyaları. Gidince öğrendik, rezervasyon yaparken kullandığımız karttan çekivermiş hanımefendi, içinde bakiye olmasa koyacak kapının önüne bizi. Havlu ekstra ücret, ilk kez burada yaşadık bu para düşkünlüğünü.

Geçtik merkezde Krakowiacy Pierogarnia’da doğu Avrupa mutfaklarından olan barszcz czerwony (kırmızı borsch, pancar çorbası) ve Piruhi yada Pierogi (Bizim Osmanlı mutfağından mantının iri hali) yedik. Hostele geçtik, Aylin uyuyakaldı bende çamaşır attım makineye. Kurutma makinesine atmak için gittim, kitlemiş gitmiş kapıyı kaldı bizim çamaşırlar ıslak yarın sabah da çıkış yapacağız, düşüncesizlik akıyor paçalarından. Sanırım para ödemeden sabah kaçıp gideriz diye mi yaptı anlamadım. Sabah uyandık, hostel sahibi 20 zloti cümlesiyle karşıladı bizi, sabrettik tavırlarına kurutmada eşyalar kururken çantalarımızı toparladık, en son kuruyanları da alıp ekledik.

Gelinlik ve damatlığı da ayarladık Vatikan müzesinden aldığımız sanat kokan çantamıza. Wawel Kalesi’ne (Wawel Castle) geçtik, Polonya’yı güzel yansıtabileceğini düşündük. Wawel Kalesi’ni karşıdan alabileceğimiz Vistula nehrinin diğer yakasına yürüdük. Manggha Müzesi’ni gezer orada da giyiniriz diye düşündük.

Ama müze kapalıymış güvenliği bulduk giyinebilecek yer sorduk anlattık durumu. Yardımcı oldu, içeri giriş kapalı olduğundan nehre nazır bir yer gösterdi. Üç tarafı duvar olan yerde giyindik üzerimizi. Güneş çok sert fotoğraf için hiç uygun değil ama, aldık kale fotoğraflarımızı.

Bıraktık Beyaz İzimizi Polonya’ya da. Tekrar müze bahçesinde değiştikten sonra üzerimizi, Kalenin önündeki Smok Wawelski (Ejderha Anıtı) yi izledik. Ateş şovu için biraz bekledik. U babci Maliny’e geçtik yemek için. Etnik hoş bir restoran. Mantar çorbası ve et yedik şarapla, fena değildi ortalama bir hesap ödedik.

Yaklaşık 900 yıllık tarihe sahip, Roma Katolik klisesi olan Wawel Katedrali gördük. Polonya hükümdarı taç giyme törenleri burada yapılıyormuş. Oradan Azize Meryem Bazilikası’na yürüdük. Polonya’nın en iyi gotik mimari örneklerinden olan kırmızı tuğla klise 14. Yüzyılda inşa edilmiş. Ana meydanda bulunuyor (10zloti).

The Cloth Hall (Kumaş Pazarı, 15. yüzyıl önceleri uluslararası ticaret merkezi imiş.) 1978 de Unesco Dünya Mirası listesine alınmış olan yapı, rönesasntan beri şehrin ikonik yerlerinden olmuş. Alt katı genellikle amber taşından yapılan takıların satıldığı stantlardan oluşan ücretsiz gezilebilen bir Pazar alanı üst katı ise Sukiennice Müzesi’nin bir bölümünü barındırmakta. İstanbul kapalı çarşıyı andıran pazardan bizde amber Türkçe ismiyle kehribar (fosilleşmiş ağaç reçinesi) taşından yapılmış küpe almıştık anı olarak.

Belediye Binası Kulesi (Town Hall Tower) yine bu meydanda, 1820 yılında şehir meydanını açmak için yıkılan belediye binasından kalan parça olan yapı, radyo saati barındırır içerisinde. Almanya Mainflingen’den (DCF77 zaman ayarlayıcı transmiter) yayınlanan sinyalle zaman ayarı otomatik yapılır bu saatin. Neredeyse Batı Avrupanın tüm radyo saatleri buradan kontrol edildiği söyleniyor. Kule ve saat mekanizması gezilebiliyor (10zloti).

Meydanda Polonya’lı heykeltraşın bronz 1999 da yaptığı Eros Bendato Heykeli (Yıkılmış Eros) de bulunuyor.

Walenty Badylak’ın Katyn katliamına karşı hükümetin sessizliğini protesto etmek için kendisini buradaki kuyuya bağlayarak yakmasının ardından, unutulmaması için muhafaza edilen anıt da hemen meydanda bulunuyor.

Adam Mickiewicz Anıtı ana meydanda bulunan ücretsiz gezilen bir yapı. Belarus doğumlu olan romantik şair Polanya’nın önemli sanatçısı. Bugünün İstanbul’unda (Konstantiniyye) vefat etmiş olan şairin 1898’de doğumumun 100. Yılına itafen Polonyalı heykeltraş Teodor Rygier tarafından bronz olarak yapılan heykel sergilenmeye başlanmış.

St. Adalbert Kilisesi’de ana meydanda bulunan ücretsiz gezilebilen kilise, yaklaşık 1000 yıllık tarihiyle Polonya’nın en eski taş klişelerinden biri.

Krakow’un en ünlü ve en canlı alışveriş yerleri restoranların sıklıkla bulunduğu caddeslerinden Florianska Caddesi’nden yürüyerek Aziz Florian Kapısı’na ulaştık. 14. Yüzyıldan kalan ünlü ‘wild stone’ Vahşi Taş’lı gotik mimariye sahip kule 1241 yılında Tatar saldırısı sonrası, Krakow çevresindeki koruyucu sura destek olarak inşa edilmiş.

Oradan hemen yolun devamındaki; 1498 yılı civarıda inşa edilen gotik gözetleme kulesi Kraków Barbican, Osmanlı İmparatorluğu’nun saldırısından korkularak inşa edilen 24,4 metre çapında iç avlusu ve yedi kulesi olan silindirik tuğla bir yapıdır. Krakow şehir tarih müzesi işletmesindedir. Biz dışından inceledik zaman yoktu.

Yolumuzun devamındaki; Grunwald Savaşı'nın 500. yıldönümünü anmak için 1910 yılında inşa edilen Polonya Kralı II. Wladslaw Jagiello’un atlı heykeli olan Grunwald Anıtını da görerek Krakowiacy Pierogarnia ‘da yedik yine yemeğimizi.

Logomuzun olmadığı fotoğraflar için; Image Source: wikipedia

Tren istasyonuna yürüdük sonra; bekle bizi Slovakya Bratislava

Yazan Yavuz A. I.

 

Son Eklenenler

GAZİANTEP
GAZİANTEP

GAZİANTEP

 •  2725
 •   1
 • 19 February 2022
SALZBURG
AVUSTURYA

SALZBURG

 •  1935
 •   0
 • 20 April 2021
ZAGREB
HIRVATİSTAN

ZAGREB

 •  1939
 •   0
 • 10 April 2021
PRAG
ÇEK CUMHURİYETİ

PRAG

 •  4350
 •   0
 • 26 April 2020
KRAKOW
POLONYA

KRAKOW

 •  1842
 •   0
 • 22 April 2020
AMSTERDAM
HOLLANDA

AMSTERDAM

 •  2333
 •   0
 • 19 April 2020
AMSTERDAM BİTPAZARI
HOLLANDA

AMSTERDAM BİTPAZARI

 •  5145
 •   0
 • 19 April 2020
LJUBLJANA
SLOVENYA

LJUBLJANA

 •  2354
 •   0
 • 14 April 2020
MİMAR SİNAN'IN İZİNDE
TÜRKİYE

MİMAR SİNAN'IN İZİNDE

 •  5397
 •   0
 • 09 April 2020
MOSKOVA METRO
RUSYA

MOSKOVA METRO

 •  7089
 •   2
 • 01 April 2020
MOSKOVA
RUSYA

MOSKOVA

 •  2816
 •   2
 • 28 March 2020
EDİRNE GEZİSİ
EDİRNE

EDİRNE GEZİSİ

 •  2830
 •   0
 • 23 March 2020

0 Yorum Atıldı

Bu yazı için henüz yorum girilmemiştir

Yorum Yap

BİZİ İNSTAGRAMDA TAKİP EDİN

Instagram