03 Mayıs 2019

FOTOĞRAFLA CANLANDIRILMIŞ TABLOLAR

 ÜNLÜ RESSAMLARIN TABLOLARINDAN YENİDEN CANLANDIRDIĞIMIZ FOTOĞRAFLARIMIZ

Gezmediğimiz zamanlarda ne mi yapıyoruz? Sanatla birlikte eğleniyoruz. Sanata tutkun bir resim öğretmeni ile fotoğraf meraklısı eşinin hoş zaman aktivitelerinin fotoğraflarıdır bunlar. Rönesans’tan, Barok’tan, Modern Sanat’tan ve tarihe ismini kazımış kişilerden esintiler. Sanat tarihinde yer etmiş ressamların eserlerini ve ünlü kişileri uyarlayıp canlandırarak fotoğraflıyoruz ve bunu yaparken çokça eğleniyor, geçmiş yüzyıllara yolculuk yapıyoruz. 2017 yılında başladığımız canlandırılmış resimlerimiz gittikçe çoğalıyor, keyifli seyirler.

Leonardo da Vinci Son Akşam Yemeği – Last Supper

On üç adam bir masanın başında oturuyorlar. Yemek yemeyi aniden bırakmışlar, yüzlerinde şaşkınlık ve üzüntü var. Heyecan içindeki havariler arasında sadece İsa sükûnetini koruyor. İncil’de şöyle geçiyor bu an; Hep bir arada yemek yerlerken ‘İçinizden biri beni ele verecek’ dedi. Derin bir üzüntü ile her biri ona sormaya başladı ‘Yoksa ben miyim?’. 1495-1497 yıllarında İtalya Milano’da Santa Maria delle Grazie Kilisesi duvarına Leonardo da Vinci tarafından yapılan bu fresk kilise yemek salonunun dar kenarını tamamıyla kaplar. Neredeyse 9 metreyi bulan genişliği ile Leonardo’nun yaptığı en büyük resimdir. Son Akşam Yemeği daha Leonardo yaşarken çok sevilen ve taklit edilen bir resim olmuştu. Sonraki dönemler de ilgi duyulan resmi bizde farklı bir versiyonu ile yeniden canlandırdık, 12 Şapkalı Havari ile Son Akşam Yemeği. Leonardo da Vinci'nin mekaniğine yolculuk yazımızı da okuyabilirsiniz.


Sistina Şapeli tavanına ressam ve heykeltıraş Michelangelo tarafından yapılan Adem’in Yaratılışı resmi, 1508-1512, Ailemizin bireyi kara kedimiz Şanuar’ımızla birlikte. Sistina Şapeli’nin tavanını dört yıl boyunca tek başına resimleyen bu İtalyan ressamın biraz aksi olduğu yazılır kitaplarda.


Amerikan ressam Grant Wood tarafından 1930 yılında yapılan American Gothic resmi.

Sanatçı model olarak kız kardeşini ve dişçisini kullanmıştır. Amerika Iowa’nın küçük bir kasabasındaki gotik ahşap evin önünde resmedilen çiftin arkadaş canlısı olduğu söylenemez. Ressamın amacı kırsaldaki Amerikan değerlerini yüceltmektir.


Marc Chagall Yürüyüş (The Walk) 1918

Marc Chagall mutluluk ve iyimserliği tuvallerinde capcanlı renklerle buluşturan Yahudi Rus ressam (1887-1985). Çocuksu ve eğlenceli resimleriyle kübizm fovizm ve sürrealizm gibi birçok akımın içerisinde yer alan sanatçı sık sık eşi ile kendisinin de resimlerini yapar. Yeniden canlandırdığımız tablolara sevdiğimiz ressam Chagall'dan ekledik.


Şehrin Üzerinde (Over the Town) 1918


Marc Chagall The Bridal Pair With The Eiffel Tower 1939

Hayattaki en önemli ve güçlü şeyin aşk olduğunu söyleyen Belaruslu ressam Marc Chagall'ın Eiffel kulesi önünde resmettiği aslında kendisi ve karısının yüzleri olan bu resimde yine aşkı yüceltir. Kompozisyonunda kullandığı şehir ve hayvan simgeleriyle aşkı eğlenceli hale dönüştürür. 


Klimt, Öpücük, 1907-08, Belvedere Sarayı Galerisi Viyana’da bulunan bu resmi gördüğümüzde çok etkilenmiştik. Oldukça büyük bir boyuta sahip olan resim, 180x180 cm, altın yaldızlarla bezeli süslemeli artnouveau tarzındadır. Bu resme ayrılmış büyük bir odada sergileniyor ve fotoğrafını çekmek yasak olduğu için hemen orijinal resmin yanında küçük bir odada gerçek boyutlarında kartondan bir maketi ile fotoğraf çektiriliyor.


Quentin Matsys - The Moneylender and His Wife 1514, Tefeci ve Karısı'nın olduğu resimde, kadının dikkati önünde duran kutsal kitaptan eşinin elindeki teraziye kaymış dikkatlice bakıyor. Resaam Matsys'nin yaşadığı Anvers'te birçok tefeci ve döviz bürosu vardı. Tabloda kadının dikkatinin kutsal kitaptan eşinin ölçme işlemine kayması para tutkusunu ayıplar ve ruhani görevleri yüceltir.  


Rene Magritte - The Lovers 1928 Belçikalı sürrealist ressam Magritte'in bu çalışmasında kullanılan kumaş iki sevgili arasındaki samimi kucaklaşmayı ve öpücüü kısıtlar. Bazı eleştirmenler gerçek doğasını yansıtmayan insanın tasviri olarak değerlendirirler bu resmi.


Marcel Duchamp Bicycle Wheel 1913 Ready Made

Fransız ressam Marcel Duchamp'ın ilk hazır nesnesi olan Bicycle Wheel'i Yavuz Alim yeniden yaptı. Bizim sanat okullarında röprodüksiyon (öğrencilik aşamasında yapılan resimleri kopya etmek) yapmamızla aynı şey bu. Evet tabure üzerinde ters duran bu bisiklet tekerleği bir sanat eseri. Saçma, sıradan ve anlamsız bulabilirsiniz, ki Duchamp'ın ve Dada'nın tam olarak düşündükleri şeylerdi bunlar. Dada ve Duchamp yazımızı da okuyabilirsiniz. 


Caravaggio Bacchus, 1596

İtalyan ressam Caravaggio’nun resmettiği Yunan mitolojisindeki şarap tanrısı Baküs diğer adıyla Dionysos. Baküs’ün tasvirleri iki çeşittir; görünüşü ciddi, yardımsever, uzun sakallı ve baştan ayağa doğulu bir kral gibi giyinmiştir. Diğer tasviri ise eşsiz bir güzelliğe sahip biraz kadınsı, yuvarlak hatlı ve genç olarak resmedilmiştir. Sarmaşık yapraklarından yapılmış bir taç ile süslenmiş saçları uzun dalgalar halinde omuzlarına düşer.


John Everett Millais Ophelia 1851

William Shakespeare'in 1600'de yazdığı Hamlet'in karakterlerinden biri Ophelia. Hamlet mektuplar yazarak Ophelia'yı kendine aşık eder, abisinin ve babasının itirazlarına karşı Ophelia Hamlet'e tutkulu bir aşk besler ve onunla birlikte olur. Hamlet kolay elde ettiği Ophelia'yı reddeder ve onu kadınlığı ile suçlar, hafif bulur. Babasından, abisinden ve sevdiği erkek tarafından reddelilen Ophelia yıkıma uğrar ve intehar eder. Ophelia 420 yıl önce yazılmış bir karakter ama yaşamı ile zamanımızdan biri gibi. Ophelia babasının sözünden çıkmayan masum bir genç kız, tutkulu bir aşık ve melankoliden delirmiş bir kadın.


Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in 1665 yılında yaptığı İnci Küpeli Kız resmi. Resim kuzeyin Mona Lisa’sı olarak anılır. Ressamın modele bakarak çalıştığı ve modelin kızı ya da yakını biri olduğu yazılır kitaplarda. Tabloyla aynı adı taşıyan 2003 yapımı filmde ise hikâye daha farklı işlenmiştir. İzlemediyseniz tavsiye edilir.


Whistler’in Annesi ya da Ressamın Annesi tablosu Amerikalı ressam James Abbott Whistler tarafından 1871 yılında yapılmıştır. İsminden de anlaşılacağı gibi ressam kendi annesini resimlemiştir. Siyahlar içerisindeki annenin metanetli duruşunu eşini kaybetmiş çocuğuna yalnız bakmak zorunda olan bir kadını betimlemektedir.


Rönesans dâhisi İtalyan ressam Leonardo da Vinci tarafından 1489 yılında yapılan Erminli Kadın ya da Kakımlı Kadın resmi. Milano Dükü Ludovico Sforza’nın hizmetinde olan ressam, dükün aşığı olan Cecilia Gallerani’yi resmetmiştir. Modelin elinde tuttuğu kakım yada diğer adıyla ermin, sansargillerden bir gelincik türüdür.


Vincent van Gogh 1889 Bandajlı ve Pipolu Otoportre, Sık sık buhranlar geçiren Van Gogh 23 Aralık 1888 gecesi ressam Gauguin ile tartıştıktan sonra sinir krizi geçirir ve bulduğu bir usturayla arkadaşını tehdit eder. Ardından kulağını keser. Kesik kulağını Rachel adında bir hayat kadınına verir.


Mihri Hanım, Otoportre, tuval üzeri yağlıboya

Mihri Hanım, 26 Şubat 1886 ve 1954 tarihleri arasında yaşamış ilk Türk kadın ressamımızdır. Saray ressamı Zonaro’dan resim dersleri alan Mihri Hanım, resim derslerine Roma’da ve Paris’te devam eder. 1913’te Kız Öğretmen Okulu’na resim öğretmeni olarak atanan Mihri Hanım 1914’te kızlar için açılan güzel sanatlar okulu olan İnas Sanayi Nefise Mektebi’nde göreve başlar. Ressamın bu resminin tarihi bilinmemekle birlikte İstanbul Resim Heykel Müzesi koleksiyonundadır. Mihri Hanım Sergisi yazımıza da bakabilirsiniz.


Jacques Louis David, Marat’ın Ölümü, 1793

Fransız Devrimi’ni tutkuyla savunan ressam David, arkadaşı Jean Paul Marat’ın ölümünü resmetmiştir. Banyosunda bıçaklanarak öldürülen Marat’ın elinde katilinin ona ulaşmasını sağlayan mektup vardır. Yerde duran bıçak, mektup ve kalem tutan elinin duruşu ile Marat’ın henüz öldüğünü anlıyoruz.


Hüseyin Avni Lifij 1906 Pipolu Kadehli Otoportre Henüz akademik eğitim görmeden yaptığı pipolu ve kadehli yağlı boya portresi arzuladığı bohem sanatçı yaşantısına bir göndermedir. 


Frans Hals, Young Man With a Skull, 1666

Belçika doğumlu ressamın yaptığı kafatası tutan genç adam portresi gerçek bir portre olmayıp, ölümün kaçınılmazlığını ve yaşamın kısalığını anlatan bir vanitas sahnesidir. Kafatası ölümü, delikanlı ise gençliği ve enerjiyi simgeler. Hals 17.yy'ın ilk yarısında Felemenk'te başarılı bir portre ressamıydı. 


Albrecht Dürer, Otoportre, 1500, Farklı dönemlerde otoportresini yapan sanatçı burada 28 yaşındadır. Yüzünde dinginlik hissi ile, uzun saçlarıyla, sakalıyla ve cepheden verdiği pozla dramatik bir etki yaratan Dürer adeta Hz. İsa gibi tasvir etmiştir kendisini. Biz de otoportresini postmodern olarak ele aldık. 


Trophime Bigot'a atfedilen Allegory of the Vanity of Earthly Things isimli eserin asıl sahibi bilinmemektedir. Dünyevi Şeylerin Kibri Alegorisi olarak adlandırılan çalışmada hayatın geçiciliğini vurgulayan kurukafa vanitas resmine göndermedir. 


1866-1932 yillari arasinda yaşamış olan İspanyol empresyonist ressam Ramon Cassas`nın 1899 tarihli Decadent Young Woman After the Dance isimli resmi.


Son zamanlarda popüler olan Meksikalı ressam Frida Kahlo. 1907 – 1954 yılları arasında yaşamış ünlü ressamın hayatı acılarla dolu olmuş, bu acılarını resimlerine aktaran ressam farklı ülkelerde sergiler açmıştır. Yine ressam olan eşi Diego Rivera ile olan aşkı da birçok kitaba konu olmuştur. Meksika yerel kıyafetleri, çiçekleri takıları ile popüler kültürde çokça yer almıştır. Frida Kahlo Aşk ve Acı kitap analizi yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.


Bu da bize ait bir resim fotoğraf, çıkış noktamız ise Barok resim sanatı. Barok Resim kısaca, teatral etkiye sahip ışık gölgenin belirgin olduğu duyulara içgüdüye hitap eden Geç Rönesans sonrası 17. Yüzyıl resimlerdir.


Namık İsmail Sedirde Uzanan Kadın (Düşünce) 1917

1890 – 1935 yılları arasında yaşamış Samsun doğumlu izlenimci ressamımız Namık İsmail, batıya özgü sade bir kıyafet içerisindeki omuzları açıkta kalan figürün yüzüne dikkati çeker. Resmin sağındaki kitaplıklar kadının okuyan ve elit kimliğe sahip olduğuna dair bir izlenim yaratıyor. Resmin genelinde pastel renkler kullanan ressamın birçok figür, portre, nü ve manzara resmi bulunuyor.


Georges de La Tour – Magdalene with the Smoking Flame-1640

1593-1652 yılları arasında yaşamış Fransız Barok ressamı Georges de La Tour’un 1640 tarihli bu yağlıboya resmi Louvre müzesinde bulunuyor. İncil’de geçen İsa’nın takipçilerinden olan Mecdelli Meryem’i mum ışığında tasvir eden sanatçı bu temanın iki farklı versiyonunu daha yapmıştır. Işık gölgeyi etkili bir şekilde resimlerinde kullanan sanatçının çoğu eseri mum ışığında aydınlatılan sahnelerden oluşmaktadır.


Avusturya'lı ressam Egon Schiele 1890-1918 yılları arasında yaşamış, dışavurumcu akım içerisinde birçok eser üretmiş ressamdır. Viyana'da bulunan Leopold Müzesi'nde bir çok eserini görme şansını bulduğumuz ressam oldukça buhranlı ve kırılgan figürleri ile dikkat çeker. 1910 yılında yaptığı bu otoportresi sanatçının güçlü kalemini yansıtıyor.


1927-2016 yılları arasında yaşamış Phillip Leonian hareketin özünü yakalamayı amaçlayan bir fotoğraf sanatçısıdır. Tek bir kareye tüm hareketi sığdırmayı düşünen sanatçının fotoğraflarında fütüristik tadlar bulunuyor. Biz de sanatçının The Kiss fotoğrafını ufak değişiklikler ile yeniden canlandırdık ve biz buna "kavuşma" dedik.


Coco Chanel, 1883 – 1971 yılları arasında yaşamış Fransız moda tasarımcı. Chanel bence çok özel bir insan, tasarımlarıyla kadın kıyafetlerine yeni bir soluk getiriyor. Time’da yüzyılın en önemli yüz kişisi içerisinde yer alan tek moda tasarımcısıdır. Çoğu tasarımı moda dünyasında hala anılmakta. Ben onu bir sözüyle anmayı çok seviyorum;

“Siyahı zorla kabul ettirdim. Etrafındaki diğer tüm renkleri yok eder siyah, o yüzden bugün hala çok güçlü.” Gabrielle Coco Chanel

Coco Chanel kitap analizi yazımızı da okuyabilirsiniz.


Pulp Fiction 1994 Quentin Tarantino


1929-1993 yılları arasında yaşamış sinema oyuncusu ve moda ikonu Audrey Hepburn’ün 1961 yıllı yapımı Tiffany’de Kahvaltı filmi imajı.


Antik Mısır’ın kraliçesi Kleopatra. Aslında yedinci Kleopatra ama ondan öncekiler bu kadar ünlü olmadığı için sadece Kleopatra adıyla anılır. Birçok dil bilen zeki ve güzel bir kadın olan Kleopatra aslen Yunanlı idi. Birçok kitaba ve filme konu olan kraliçenin kullandığı makyajı hastalıklardan ve mikroptan korunma amaçlı olduğu yazılır.


Hayao Miyazaki’nin Küçük Cadı Kiki animasyon filmi


1935-1977 yılları arasında yaşamış olan Rock'n Roll'un kralı Elvis Presley'in 1957'de çekilen Jailhouse Rock filminde de söylediği Jerry Leiber ve Mike Stoller tarafından yazılmış aynı isimli şarkısını seslendirirken filmden alınan bir sahne. 


İlgili Yazılar; 

Dönem Kıyafetleri; 90'lar, 80'ler, 70'ler, 50'ler, 20'ler

 

Yazan: Aylin K. I.

Son Eklenenler

AVARE TANRI
KİTAPLARLA SANAT

AVARE TANRI

 •  1446
 •   0
 • 17 Ekim 2023
DUMANKARA
KİTAPLARLA SANAT

DUMANKARA

 •  824
 •   0
 • 06 Ağustos 2023
DUL BAYAN BASQUİAT
KİTAPLARLA SANAT

DUL BAYAN BASQUİAT

 •  1470
 •   0
 • 08 Nisan 2023
SWATCH SANAT 2023
SANATSAL HEDİYELER

SWATCH SANAT 2023

 •  842
 •   0
 • 31 Mart 2023
PTT KİŞİSEL PUL
SANATSAL HEDİYELER

PTT KİŞİSEL PUL

 •  3515
 •   1
 • 30 Mart 2023
HAYAL VE HAKİKAT
KİTAPLARLA SANAT

HAYAL VE HAKİKAT

 •  919
 •   0
 • 02 Ocak 2023
KUSAMA ÇİZGİ ROMAN
KİTAPLARLA SANAT

KUSAMA ÇİZGİ ROMAN

 •  954
 •   0
 • 10 Aralık 2022
SCHİELE YAKICI BEDEN
KİTAPLARLA SANAT

SCHİELE YAKICI BEDEN

 •  938
 •   0
 • 10 Aralık 2022
ALOŞNAME
KİTAPLARLA SANAT

ALOŞNAME

 •  1149
 •   0
 • 03 Eylül 2022
BİYOGRAFİK VAN GOGH
KİTAPLARLA SANAT

BİYOGRAFİK VAN GOGH

 •  1449
 •   0
 • Dün;
KIYIDA TEK BAŞINA
KİTAPLARLA SANAT

KIYIDA TEK BAŞINA

 •  990
 •   0
 • 18 Temmuz 2022
BETÜL ATLI PLAK KAPAKLARI
SANATLANDINIZ

BETÜL ATLI PLAK KAPAKLARI

 •  1239
 •   0
 • 15 Temmuz 2022

0 Yorum Atıldı

Bu yazı için henüz yorum girilmemiştir

Yorum Yap

BİZİ İNSTAGRAMDA TAKİP EDİN

Instagram